مرکز تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر امید شهباززاده

  • info@drshahbazadeh.com
  • 02188881561

چند سوال متداول در خصوص دندان

سوالات متداولی که در ذهن شماست
1_آیا دندان‌های شما در هنگام خوردن و یانوشیدن چیزهای سرد و گرم حساس است؟
اگر در هنگام جویدن ویا نوشیدن شما به سرما وگرما حساس می‌باشد یعنی مشکلی در سیستم دهانی شما وجد دارد که می‌تواند از شروع یک پوسیدگی در دندان و یا ادامه روند پوسیدگی زیر یک پرکردگی قدیمی بوده و یا لثه‌های شما (که ساپورت کننده دندان می‌باشد)دچار ناراحتی شده وبایستی سریعا به آن رسیدگی شود.
2_آیا بوی بد دهان شما خود ویا اطرافیانتان را ناراحت می‌کند؟
بوی بد دهان دو عامل میتواند داشته باشد:
الف:عامل دهانی که از یک دندان پوسیده و یا تورم لثه حاصل می‌گردد که با رفع آن می‌توان بوی بد دهان رارفع نمود.
ب:عامل معده که بایستی به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمود.
3_آیا هنگام خرابی دندان شیری در اطفال بهتر است دندان شیری کشیده شود یا آن
دندان نگهداری شود؟
با مراجعه به بخش اطفال در همین کتابچه می‌توانید از زمان درآمدن وافتادن دندان‌های شیری اطلاع حاصل نمایید ویا با مراجعه به پزشک خود میتوانید مطلع شوید که آیا این دندان شیری بایستی نگه داشته شود ویا اگر نزدیک به زمان افتادن آن است بهتر است
کشیده شود.
(اصولا نگهداری دندان‌های شیری برای بهتر جویدن کودک همچنین حفظ تعادل دندان‌ها و فک بهتر است).
4_درچه مواقعی دندان‌ها روکش شود؟
اگر دندان بیش از 3 وجه خود رااز دست داده باشد (هر دندان 5سطح دارد)بهتر است برای حفظ و نگهداری آن روکش شود. روکش محافظی برای دندان‌های ترد و شکننده محسوب می‌شود.
دندان‌هایی کهRCT(عقب کشی)شده اند. معمولا کاندیدای روکش می‌شوند.
5_آیا عدم درد نشانه سلامت دندان‌هاست؟
خیر. معمولا در بیشتر افراد تا پوسیدگی به یک حد خاص نرسد بیمار دردی را احساس نمیکند ولی روند پوسیدگی مشغول پیشروی است با معاینات شش ماه یکبار از این مسئله مطمئن شده تا دچار یک مشکل حاد ناگهانی نشویم.
6_گذاشتن ایمپلنت در چه مواردی توصیه می‌شود؟
ایمپلنت بهترین جایگزین دندان از دست رفته است. برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و همچنین برای حفظ استخوان فک در آن ناحیه بهترین راه استفاده از ایمپلنت است.
7_آیا مصرف لبنیات پروبیوتیک پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد؟
بله. پژوهش‌های صورت گرفته در آمریکا و اروپا حاکی از آن است که مصرف لبنیات پروبیوتیک 5روز در هفته به مدت 2 هفته 50درصد ریسک اابتلا به پوسیدگی زای دندان جایگاه باکتری زا رادر محیط دهان اشغال می‌کند.
این باکتری‌ها در پلاک دندانی جایگزین باکتری‌های پوسیدگی زا می‌شود.
8_آیا همانطور که گفته می‌شود دندان عضوشگفت انگیز دهان می‌باشد؟
بله. زیرا یکی از زیباترین حالات در صورت هنگام لبخند بوجود می‌آید. تمامی عضلات صورت به فرم دلخواه درآمده و اگردر آن موقع دندان‌ها زرد ویا کوتاه و نامرتب باشد می‌تواند باعث ناخوشایند جلوه دادن لبخند وصورت شود. ولی باانجام کارهای زیبایی بر روی دندان‌ها آنها به فرم دلخواه سفید_برجسته_بلند درآمده وزیبایی را به صورت شماهدیه می‌دهد. این کار با انجام روش‌های زیبایی دندان امکان پذیر می‌باشد.
9_اگربه مرور زمان فرد تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده باشد بهتر است که بقیه دندان‌ها کشیده شده و با دندان‌های باقی مانده ترمیم ونگهداری شوند؟
باتوجه به این که ارزش یک دندان طبیعی بیش از 10 دندان مصنوعی بوده بامراجعه به دندانپزشک در صورت امکان جهت نگهداری بقیه دندان‌ها اقدام ویا پرکردن. عصب کشی.
روکش و… می‌توان آنهارا نگهداری وبقیه دندان‌های از دست رفته رابا روش‌های متداول مانند ایمپلنت بابرنج یاپلاک‌های متحرک جایگزین کرده وسلامتی و قدرت جویدن صحیح رادوباره به دهان و دندان‌هاباز گرداند.
10_آیا جرم گیری برای دندان‌ها ضرر دارد؟
ابتدا باید بدانیم که جرم چیست؟جرم مجموعه ا یبیش از 200نوع باکتری و میکروب و مواد معدنی است که به صورت لایه ای سخت روی دندان رسوب می‌کند و با مسواک زدن پاک نمی شود. معمولا هرجا جرم وجود داشته باشد ما التهاب لثه داریم و به دنبال آن تخریب استخوان وبیماری‌های پیشرفته نیز می‌بینیم. پس جرم گیری هرگز به دندان‌ها آسیب نمی رساند. بلکه جرم گیری مرتب و سالانه ضروری است وباعث پاک شدن پلاک‌های میکروبی وجرم از سطح شیارهای دندانی م شود.
مراقبت‌های دوره ای برای داشتن دندان‌های سالم تر و زیبا تر:
الف:مسواک 2_3بار در روز بعداز هروعده غذایی
ب:استفاده از خمیر دندان ومسواک استاندارد و تعویض مسواک در فواصل مناسب 3تا6 ماه
ج:استفاده از دهان شویه ونخ دندان
د:جرم گیری‌های دوره ای 6ماه تا یکسال

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام دکتر شهباززاده

به روزترین مطالب دندانپزشکی

گرفتن وقت اینترنتی

info@drshahbazadeh.com

ساعت کاری کلینیک

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 18:00

تهران، جردن

ظفر،کوچه ناصری،پلاک4،واحد25
.
Open chat
چطور میتونم کمکتون کنم؟!
Powered by